Karay - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Karay Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca routine "alışkanlıkların dışına çıkmayan, kalıplaşmış" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca route "yol, rota, güzergâh" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince via rupta "karayolu" deyiminden evrilmiştir.
Fransızca chaussée "taş döşeli yol [esk.], sertleştirilmiş yüzeyli karayolu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince via calceata "taş döşeli yol" deyiminden evrilmiştir. Bu sözcük Latince calx, calc- "taş" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kalker maddesine bakınız.
İngilizce motel "otomobille seyahat edenler için karayolu oteli" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1925 Milestone Interstate Corporation, Amer. şirket.) İngilizce sözcük İngilizce motor hotel sözcüğünün kısaltmasıdır. Daha fazla bilgi için motor, otel maddelerine bakınız.
Venedikçe cuarantína "Venedik'e gemiyle gelen yolculara uygulanan kırk günlük karaya çıkma yasağı" sözcüğünden alıntıdır. Venedikçe sözcük Venedikçe cuaranta "kırk" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen quadraginta sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kare maddesine bakınız.
Türkçe dilinden alınan utanma kelimesi İradesizliğimden utanma duymamaya da alıştım. - R. H. Karay anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.