Kıslı - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kıslı Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça χrḳ kökünden gelen χirḳat خرقة z "1. ince veya baklava dikişli kumaştan üstlük, 2. yırtık derviş giysisi" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça χaraḳa خرق z "yırttı, deldi" fiilinin ismi merresidir. Daha fazla bilgi için harikulade maddesine bakınız.
İngilizce macramé "kalın iple yapılan örgü işi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Fransızca aynı anlama gelen macramé sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca macramé "dantel kenarlı mendil, genelde dantel, oya" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Türkçe makrame veya maχrame "oyalı veya nakışlı mendil veya baş örtüsü" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Men, LO) Türkçe sözcük Arapça ḳrm kökünden gelen aynı anlama gelen miḳram veya ḳirām مقرم/قرام z sözcüğünden türetilmiştir. Arapça sözcük Arapça ḳarm قرم z "oyma, kemirme" sözcüğünden türetilmiştir.
Fransızca retrospectif "geriye bakışlı (sıfat), geriye bakış (isim)" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince retro "geriye" ve Latince specere, spect- "bakmak" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için spekülasyon maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.