Kırlet - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kırlet Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça şwb kökünden gelen şāˀibat شائبة z "pislik, leke, bulanıklık" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça şawb veya şiyāb شوب/شياب z "karıştırma, kirletme, lekeleme" sözcüğünün fail dişil (müennes, feminine) halidir.
Eski Türkçe çalpa- "kirletmek, alacalı hale getirmek" fiilinden +Ik sonekiyle türetilmiştir. (İlk kullanımı: MEdeb) Daha fazla bilgi için çal- maddesine bakınız.
Farsça ālāy آلاى z "bulaşma, kirletme" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça ālūdan, ālāy- آلودن, آلاى z "bulaşmak, kirletmek" fiilinden türetilmiştir.
İngilizce graffiti "1. özellikle İtalya'da tarihi eserler üzerine turistlerin kazıdığı anı yazıları [esk.], 2. kamu yapıları üzerine kişilerin yazdığı kirletici yazı ve çizimler " sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İtalyanca graffito "kazınmış (yazı veya çizim)" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca graffiare "kazımak, hakketmek, sivri bir uçla çizmek" fiilinden türetilmiştir. İtalyanca fiil Germence yazılı örneği bulunmayan *graban "kazmak, kazımak, oymak" fiilinden alıntıdır. Germence fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *gerbh- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için +graf maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.