Kırş - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kırş Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca banlieu "bir kentin yargı alanı içinde bulunan kırsal bölge, dış mahalle, varoş" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Fransızca ban "yargı, hüküm, ferman" ve Fransızca lieu "yer" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için banal, lokal maddelerine bakınız.
Fransızca gendarme "1. silahlı birlik, 2. kırsal polis teşkilatı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca gens d'arme "silahlı adamlar" sözcüğünün dr. Bu sözcük Fransızca gens "(bir miktar) adam" (NOT: Fransızca sözcük Latince gens, gent- "soy, kavim" sözcüğünden evrilmiştir. ) ve Latince arme "silah" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için janti, arma maddelerine bakınız.
Fransızca pastoral "çobanlığa ilişkin, kırsal" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen pastoralis sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince pastōr "çoban" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pastör maddesine bakınız.
Fransızca paysage "kır manzarası" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca pays "1. kır, taşra, 2. ülke" sözcüğünden +age sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince pagensis "kırsala ait olan" sözcüğünden evrilmiştir. Geç Latince sözcük Latince pagus "kır, taşra" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pagan maddesine bakınız.
Türkçe dilinden alınan yarar kelimesi Al takke ver külah, kırsal kesimi çocuğunu okutmanın yararına inandırdık. -A. İlhan anlamındadır. Türkçe dilinden alınan yarar kelimesi Sanat yalnız insanları ıslah etmeye yarar bir vasıtadır. -Y. K. Beyatlı anlamındadır. Ad sözcük, Ad halinde yarar, fayda anlamına gelir.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.