Kırıcı - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kırıcı Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça cfw kökünden gelen cafāˀ جفاء z "kabalık, zorluk, zahmet" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça cafā جفا z "kırıcı davrandı" fiilinin masdarıdır.
Fransızca iconoclaste veya İngilizce iconoclast "1. Bizans'ta kilise tasvirlerini yasaklayan akıma mensup, 2. put kırıcı, yerleşik adetlere karşı gelen" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Orta Yunanca eíkonoklástēs εἰκονοκλάστης z "ikon kırıcı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca eikōn εικών z "tasvir, ikon" ve Eski Yunanca klástēs κλάστης z "kıran" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Yunanca sözcük Eski Yunanca kláō κλάω z "kırmak" fiilinden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için ikon maddesine bakınız.
Fransızca concasseur "taş kırıcı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca concasser "(taş) kırmak" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince conquassare "kırmak, parçalamak" fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Latince quatere, quass- "vurmak, çarpmak, kırmak" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kasis maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.