Küne - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Küne Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça knf kökünden gelen kunāfat كنافة z "tel kadayıfı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kanafa كنف z "kanadı altına aldı, kucakladı" fiilinin ismi merresidir. Daha fazla bilgi için kenef maddesine bakınız.
Arapça sukūn سكون z "dinginlik, durgunluk" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sükûn maddesine bakınız.
Yeni Yunanca koukounára κουκουνάρα z "kozalak" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için köknar maddesine bakınız.
Eski Türkçe küne- "ışımak" fiilinden +Aş sonekiyle türetilmiştir. Eski Türkçe fiil Eski Türkçe kün "gün" sözcüğünden +A- sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için gün maddesine bakınız.
İngilizce historicism "tarihi üsluplara öykünen sanat (özellikle mimari) anlayışı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce historic "tarihsel" sözcüğünden +ism sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen historia sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Yunanca ʰistoríē ἱστορίη z "eski zamanlara dair anlatı, destan, vekayiname" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca ʰístōr ἱστωρ z "tanık, bilge, öykücü" sözcüğünden türetilmiştir.
Fransızca sérénade "akşam açık havada (ve özellikle aşıkın penceresi önünde) çalınan müzik" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen serenata sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca sereno "akşam sükûneti" sözcüğünden türetilmiştir. İtalyanca sözcük Latince aynı anlama gelen serenus sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince serus "akşam" sözcüğünden türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 6 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.