Köne - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Köne Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca connecteur "bağlayıcı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen connector sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince connectere "iki şeyi birbirine bağlamak" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince nectere, nex- "bağlamak" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için aneks maddesine bakınız.
İngilizce interconnected "birbirine bağlı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce connect "bağlamak, bağ kurmak" fiilinden inter+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için aneks maddesine bakınız.
Arapça mlw kökünden gelen imlāˀ إملاء z "dikte etme, yazı yazdırma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice mlē מל z "1. dolu, 2. herekeli yani sesli harfleri bildiren noktaları doldurulmuş yazı" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Aramice/Süryanice #mly מלי z "doldurma" kökünden türetilmiştir.
Yeni Yunanca diákos veya diákonos διάκος/διάκονος z "papaz yardımcısı, kilisede ayine yardımcı olan kişi" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca diákonos διάκονος z "yardımcı, hizmetkâr" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca diakonéō διακονέω z "hizmet etmek" fiilinden türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.