KÜRDE - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

KÜRDE Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

İtalyanca cordola "dar kumaş şeridi" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca corda "ip, şerit" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kordon maddesine bakınız.
Türkiye Türkçesinde kurda- veya kurca- "kaşımak, sivri bir şeyle kurcalamak" fiilinden +? sonekiyle türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. (İlk kullanımı: TS xiv-xvi) Türkçe fiil kırt veya kırç "kaşıma sesi" ses yansımalı sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kırt maddesine bakınız.
Eski Türkçe yazılı örneği bulunmayan *çekürde- "şakırdamak, carıldamak" fiilinden +gA sonekiyle türetilmiştir. Eski Türkçe fiil çakır "şakırdama sesi" ses yansımalı sözcüğünden +dA-2 sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için çak- maddesine bakınız.
Fransızca ténia "bağırsak kurdu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince taenia "şerit, kurdele" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen taínia ταίνια z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ten- "çekmek, germek" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için tansiyon maddesine bakınız.
Fransızca banderole "1. şerit şeklinde bayrak, 2. bez afiş, üstü yazılı kurdele" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca banderuola "bayrakçık" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca bandera "bayrak" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için bandıra maddesine bakınız.
Fransızca bande1 "şerit, kurdele" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *bandam sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *bindan "bağlamak" fiilinden türetilmiştir. Germence fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *bhendh- biçiminden evrilmiştir.
Fransızca falbala "süsleme amacıyla kullanılan geniş kurdele" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Provansal dilinde farbella "bordür, bezeme" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca cordon bleu "'mavi kurdele', 1. seçkin adam, soylu [esk.], 2. usta aşçı" deyiminden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kordon maddesine bakınız.
Fransızca urticaire "kurdeşen, ciltte kaşıntılı kızarıklık" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince urtica "ısırgan otu" sözcüğünden türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 9 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.