İsab - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İsab Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ṣwb kökünden gelen iṣābat إصابة z "yerini bulma, rast gelme" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için tasvip maddesine bakınız.
Arapça ḥsb kökünden gelen ḥisāb حساب z "aritmetik" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥasaba حسب z "hesapladı, saydı" fiilinin masdarıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice ḥāşəb חָשַׁב z "sayma, sanma, tasarlama" sözcüğü ile eş kökenlidir.
Arapça ḥsb kökünden gelen iḥtisāb إحتساب z "hesaba çekme, hesap kontrolü" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥasaba "hesap etti" fiilinin iftiˁāl vezni (VIII) masdarıdır. Daha fazla bilgi için hesap maddesine bakınız.
Arapça ksb kökünden gelen iktisāb إكتساب z "edinme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça aynı anlama gelen kasb كسب z sözcüğünün iftiˁāl vezni (VIII) masdarıdır. Daha fazla bilgi için kesp maddesine bakınız.
Arapça nsb kökünden gelen intisāb إنتساب z "bağımlı hale gelme" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için nisbet maddesine bakınız.
Arapça ṣwb kökünden gelen muṣībat مصيبة z "isabet eden şey, bela, kaza" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça iṣābat إصابة z "isabet etme, hedefi bulma, uğrama" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) fail dişil (müennes, feminine) halidir. Daha fazla bilgi için tasvip maddesine bakınız.
Arapça ksb kökünden gelen muktasab مكتسب z "edinilmiş, elde edilmiş" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça iktisāb إكتساب z "edinme" sözcüğünün iftiˁāl vezni (VIII) mefˁuludur. Daha fazla bilgi için kesp maddesine bakınız.
Arapça nsb kökünden gelen muntasib منتسب z "atanmış veya adanmış" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça intisāb إنتساب z "atanma, adanma" sözcüğünün iftiˁāl vezni (VIII) failidir. Daha fazla bilgi için nisbet maddesine bakınız.
Arapça ṣwb kökünden gelen taṣwīb تصويب z "isabetli bulma, uygun sayma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ṣawb صوب z "(ok) hedefi bulma, yerinde ve uygun olma" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) masdarıdır.
Fransızca aynı anlama gelen babette sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Babette "bir kadın adı" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük aynı anlama gelen Elisabéth sözcüğünün küçültme halisidir. Bu sözcük İbranice Elişevaˁ אֱלִישֶֽׁבַע z "'Allah söz verdi' veya 'Allah memnun', Tevratta Harun'un eşi, İncil'de Hz. Yahya'nın annesi" sözcüğünden alıntıdır.
Bu arama sonucu toplam 10 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.