Hyr - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hyr Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca porphyre "bir tür kızıl mermer, somaki" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen porphyritēs πορφυριτης z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca porphýra πορφύρα z "erguvan rengi boya veren bir tür deniz kabuklusu, murex" sözcüğünden alıntıdır.
Yeni Latince purpura "ciltte koyu kızıl veya mor lekelere yol açan bir hastalık" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince purpura "eflatun rengi, bu renk boya veren deniz kabuklusu" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen porphýra πορϕύρα z sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için porfir maddesine bakınız.
Fransızca thyroïde "gırtlak üstü bezi" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1560 Amboise Paré, Fr. hekim.) Fransızca sözcük Eski Yunanca thyroeidēs θυροειδης z "kapı gibi olan" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca thýra θύρα z "kapı" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dhurā- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dhwer- "kapı" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için der, +oid maddelerine bakınız.
İngilizce torso "heykelde başsız ve uzuvsuz gövde" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İtalyanca torso "tomruk, ağaç veya hayvan ve insan gövdesi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince yazılı örneği bulunmayan *turso sözcüğünden evrilmiştir. Geç Latince sözcük Eski Yunanca thýrsos θύρσος z "asa, gürz, ucu kalın sopa" sözcüğünden alıntıdır.
İngilizce barracuda "bir tür yırtıcı balık, sphyraena" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İspanyolca aynı anlama gelen barracuda sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük O. Amerika dillerinden Karib dilinde bir sözcükten alıntıdır.
Yeni Yunanca likurínos λικουρίνος z "Batı Akdeniz'e özgü bir tür küçük balık, derinsu gümüşü, argentina sphyraena" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Liguria "Kuzeybatı İtalya kıyı bölgesine verilen ad" özel adından türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 6 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.