Hule - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hule Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça shl kökünden gelen suhūlat سهولة z "1. akıcı ve yumuşak olma, 2. akıcılık, kolaylık, yumuşaklık, nezaket" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça sahila سهل z "akıcı ve yumuşak idi, kolay idi" fiilinin masdarıdır.
Arapça shl kökünden gelen ishāl إسهال z "1. akıcı hale getirme, 2. bağırsakları çözme, diyare" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça suhūlat سهولة z "akıcı olma" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarıdır. Daha fazla bilgi için suhulet maddesine bakınız.
Arapça shl kökünden gelen mushil مسهل z "gevşeten, akışkan hale getiren, laksatif" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ishāl إسهال z "akışkan hale getirme" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) failidir. Daha fazla bilgi için suhulet maddesine bakınız.
Arapça shl kökünden gelen tashīl تسهيل z "kolaylaştırma, yumuşatma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça sahila "kolay idi, akışkan ve yumuşak idi" fiilinin tefˁîl vezni (II) masdarıdır. Daha fazla bilgi için suhulet maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.