Hortu - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hortu Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça χurtūm خرتوم z "1. burun, gaga, yaban domuzu dişi, 2. fil hortumu" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice χūrṭamā חורטמא z "burun, özellikle hayvan burnu, kuş gagası" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Bu sözcük İbranice χṭm kökünden gelen χarṭūm חרטום z "burun" sözcüğü ile eş kökenlidir. )
Arapça χurtūm خرتوم z "1. burun, gaga, yaban domuzu dişi, 2. fil hortumu" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice χūrṭamā חורטמא z "burun, özellikle hayvan burnu, kuş gagası" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Bu sözcük İbranice χṭm kökünden gelen χarṭūm חרטום z "burun" sözcüğü ile eş kökenlidir. )
İngilizce garden party "bahçede verilen parti" deyiminden alıntıdır. İngilizce deyim İngilizce garden "bahçe" (NOT: Bu sözcük Eski Fransızca aynı anlama gelen gardin sözcüğünden alıntıdır. Eski Fransızca sözcük Geç Latince hortus gardinus "etrafı duvarla çevrili bahçe" deyiminden evrilmiştir. Geç Latince deyim Germence yazılı örneği bulunmayan *wardon "korunaklı, çevrili" sözcüğünden alıntıdır. ) ve İngilizce party sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için gard, parti1 maddelerine bakınız.
Fransızca turbine "hava veya su akımıyla dönen motor" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince turbo, turbin- "girdap, hortum, topaç, makara" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca turbē τυρβη z "girdap" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *tur-bā- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *(s)twer-1 "girdap, alabora" kökünden türetilmiştir.
Fransızca cyclone "havanın dairesel hareketi, hortum, burgaç" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce aynı anlama gelen cyclone sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1848 Piddington, İng. koloni yöneticisi.) Bu sözcük Latince cyclus "döngü, halka" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sikl maddesine bakınız.
İngilizce court "1. avlu, kapalı alan, saray, 2. tenis alanı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Geç Latince curt sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince cohors, cohort- "iç avlu, hayat" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince hortus "etrafı duvarla çevrili bahçe" sözcüğünden con+ önekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ghor-to- "avlu" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gher-1 "etrafını çevirmek, çitle kapatmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için hora maddesine bakınız.
İspanyolca tornado "burgaç, hortum" sözcüğünden alıntıdır. İspanyolca sözcük İspanyolca tornar "dönmek, döndürmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince tornare fiilinden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için torna maddesine bakınız.
İtalyanca tromba "1. av borusu, hortum, 2. gemilerde kullanılan su çekme aygıtı" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için trombon maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 8 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.