Holland - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Holland Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca ve İngilizce fahrenheit "bir hararet birimi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Gabriel Fahrenheit "Hollandalı fizikçi (1686-1736)" özel adından türetilmiştir.
Holandaca gulden "1. altın, 2. Hollanda para birimi" sözcüğünden alıntıdır. Holandaca sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *gultham "altın" biçiminden evrilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ghol-to- "altın" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ghel-2 "parlamak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için klor maddesine bakınız.
Türkçe sözcük, Ad halinde bugünkü hollanda,belçika ve kuzeydoğu fransa'ya eskiden verilen ad anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan felemenk kelimesi anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.