Hissetme - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hissetme Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca analgésie "uyuşturma, acı duygusunu giderme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca algaisía αλγαισία z "acı duyma" sözcüğünden an+ önekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca álgos άλγος z "acı" ve Eski Yunanca aisthánō αισθάνω z "duymak, hissetmek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için estetik maddesine bakınız.
Fransızca antipathie "'karşı duygu', nefret, sevmeme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen antipátheia αντιπάθεια z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca pásχō, path- πάσχω, παθ- z "hissetme, acı duyma" fiilinden anti+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pato+ maddesine bakınız.
İngilizce empathy "içinde duyma" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Yunanca patheía παθεία z "hissetme, duyma" sözcüğünden en+ önekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca pásχō, path- πάσχω, παθ- z "hissetmek, acı duymak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pato+ maddesine bakınız.
Fransızca ve İngilizce sadece bileşiklerde görülen patho+ "acı veya hastalık" parçacığından alıntıdır. Fransızca parçacık Eski Yunanca páthos πάθος z "duygu, özellikle acı veya acıma duygusu" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca pásχō, path- πάσχω, παθ- z "hissetmek, acı duymak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kʷnth- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kʷenth- "acı çekmek" kökünden türetilmiştir.
Fransızca sympathie "duygusal yakınlık, duygudaşlık" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen sympátheia συμπάθεια z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca pásχō, path- πάσχω, παθ- z "hissetme, acı duyma" fiilinden syn+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pato+ maddesine bakınız.
Fransızca sensation "1. duyum, algı, duyarlık, 2. duygusal galeyan, heyecan verici haber" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince sensatio "duyum" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince sentire, sensat- "duymak, hissetmek, algılamak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir.
Fransızca sentimental "duygusal, duygulu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce aynı anlama gelen sentimental sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1767 Laurence Sterne, İng. romancı.) Bu sözcük İngilizce sentiment "duygu" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. İngilizce sözcük Geç Latince sentimentum sözcüğünden alıntıdır. Geç Latince sözcük Latince sentire, sens- "duymak, hissetmek, algılamak" fiilinden +mentum sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sansasyon maddesine bakınız.
İngilizce sensor "sinyal veya harekete duyarlı cihaz, fotoelektrik hücre" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce to sense "duymak, hissetmek" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince sensus "duyma, duyum, algı" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için sansasyon maddesine bakınız.
Latince consensus "ittifak, görüş birliği, mutabakat" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince consentire, consens- "mutabık olmak, razı olmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince sentire, sens- "duymak, hissetmek" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sansasyon maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 9 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.