Heksa - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Heksa Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca héxa+ veya İngilizce sadece bileşiklerde görülen hexa+ "altı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen ʰeks ἑξ z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *s(w)eks- biçiminden evrilmiştir.
Farsça şaş شش z "altı" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen χşvaş- sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *s(w)eks- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için heksa+ maddesine bakınız.
Fransızca semestre "altı aylık süre, okulda yarıyıl" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince semestris "altı aylık süre" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince sex, se- "altı" ve Latince mens "ay" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için heksa+, menstrual maddelerine bakınız.
İngilizce sextant "gemicilikte bir ölçüm aleti" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince sextans, t- "altıya bölen" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince sextare "altıya bölmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince sextus "altıncı, altıda bir" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince sex "altı" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *s(w)eks "altı" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için heksa+ maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.