Hamma - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hamma Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ḥmr kökünden gelen muḥammarat محمّرة z "'kırmızılanmış', domates salçasıyla yapılan bir yemek" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥammara "kırmızıya boyadı, kırmızı kıldı" fiilinin tefˁîl vezni (II) masdarıdır. Daha fazla bilgi için ahmer maddesine bakınız.
Fransızca alizarine "kırmızı kök boya" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca alizari "kök boya hammaddesi" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Arapça al-ˁuṣārat العصارة z "öz suyu, usare" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için el3, usare maddelerine bakınız.
Fransızca arsenic "zehirli bir kimyasal element" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Orta Yunanca arsenikón αρσενικόν z "sarı boya hammaddesi ve zehir olarak kullanılan bir mineral, arsenik sülfür" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Arapça aynı anlama gelen al-zarnīχ الزرنيخ z sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Farsça aynı anlama gelen zarnīχ زرنيخ z sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) zar "sarı" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için zırnık maddesine bakınız.
Arapça hayūlāˀ هيولاء z "şekilsiz madde, felsefede materia" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca ʰylē ὑλη z "1. tahta, ağaç, 2. hammadde, Aristoteles felsefesinde şekillenmemiş madde, materia" sözcüğünden alıntıdır.
Arapça mdd kökünden gelen māddat مادّة z "hammadde, materyel" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) mādag مدّ z "ahşap hammaddesi, tomruk" sözcüğünden alıntıdır.
Arapça ḥmr kökünden gelen muḥammarat محمّرة z "'kırmızılanmış', domates salçasıyla yapılan bir yemek" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥammara "kırmızıya boyadı, kırmızı kıldı" fiilinin tefˁîl vezni (II) masdarıdır. Daha fazla bilgi için ahmer maddesine bakınız.
Arapça smḳ kökünden gelen summāḳ سمّاق z "koyu kırmızı tohumları baharat ve boya hammaddesi olarak kullanılan bir bitki, rhus" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice smāḳā סמקא z "kırmızı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice #smḳ סמק z "kızarma" kökünden türetilmiştir.
Arapça ṭyn kökünden gelen ṭīnat طينة z "1. çömlekçi kili, balçık, 2. hammadde" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca kératine "boynuz ve tırnak hammaddesi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca kéras, kerat- κέρας, κερατ- z "boynuz" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kerata2 maddesine bakınız.
Styropor "polistirenden elde edilen süngersi madde" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1950 BASF, Alman kimya firması.) Bu sözcük Almanca styrol "plastik sanayiinde kullanılan bir hammadde" (NOT: Bu sözcük Eski Yunanca stýraks στύραξ z "bir tür doğal reçine" sözcüğünden türetilmiştir. ) ve Eski Yunanca póros πόρος z "boru, boğaz, gözenek" sözcüklerinin bileşiğidir.
Farsça māye مايه z "öz, hammadde, maya" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) mādak "madde, hammadde" sözcüğünden evrilmiştir.
Fransızca matérialisme "maddecilik" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce aynı anlama gelen materialism sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1674 Robert Boyle, İng. filozof.) Bu sözcük Latince materia "1. ağaç gövdesi, 2. madde, hammadde" sözcüğünden +ism sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için materyel maddesine bakınız.
Fransızca matériel "1. madde, malzeme, gereç, 2. maddî" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince materia "1. ağaç gövdesi, 2. genel anlamda madde, hammadde" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince mater "ana" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *māter- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için mader maddesine bakınız.
Fransızca cellulose "canlılarda hücre duvarının hammaddesini oluşturan kimyasal madde" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1835 Anselme Payen, Fr. kimyacı.) Fransızca sözcük Latince cellula "hücrecik" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince cella "hücre" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için selülit maddesine bakınız.
Yeni Latince latex "Hevea brasiliensis ağacının özsuyundan elde edilen kauçuk hammaddesi" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1730 La Condamine ve Fresneau, Fr. bilim adamları.) Latince sözcük Latince latex "su, sıvı, özsuyu" sözcüğünden alıntıdır.
Bu arama sonucu toplam 15 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.