Halika - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Halika Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca acrostiche "bir şiirin mısralarının ilk harfleriyle yapılan söz oyunu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen akrostiχés ακροστιχές z sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Halikarnaslı Dionysios, Yun. retorikçi (MÖ 60 - MS 7).) Bu sözcük Eski Yunanca akrós ακρός z "uç" ve Eski Yunanca stíks, stíχ- στίξ, στίχ- z "satır, mısra" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için akro+ maddesine bakınız.
Fransızca mausolée "anıt mezar" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca mausōléion μαυσωλέιον z "eski dünyanın Yedi Harikasından biri sayılan Halikarnassos'taki Mausolos anıt mezarı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Mausōlos "Karya hükümdarı (ö. MÖ 353)" özel adından +ion sonekiyle türetilmiştir.
Türkçe dilinden alınan donuk kelimesi Donuk ışıkta birçok fokun mağaraya girdiğini görmüş. - Halikarnas Balıkçısı anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.