Guvenli - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Guvenli Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça Amn kökünden gelen ˀamān أمان z "güvenlik, güvence" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için emanet maddesine bakınız.
Arapça Amn kökünden gelen ˀamīn أمين z "güvenli, güvenilir" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için emanet maddesine bakınız.
Arapça Amn kökünden gelen ˀamn أمن z "güvenlik, emniyet" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için emanet maddesine bakınız.
Arapça flḥ kökünden gelen falāḥ فلاح z "refah, başarı, mutluluk, güvenlik, huzur, kurtuluş" sözcüğünden alıntıdır.
Arapça slm kökünden gelen sālim سالم z "sağlıklı, emin, güvenli" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için selam maddesine bakınız.
Arapça slm kökünden gelen salām سلام z "1. sağ ve sağlam olma, güvende olma, barışık olma, 2. sağlık, selamet, barış, güvenlik" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça salima "sağ ve sağlam idi" fiilinin masdarıdır. (NOT: Bu sözcük Akatça aynı anlama gelen şalāmu veya şulmu sözcüğü ile eş kökenlidir. Akatça sözcük Sumerce aynı anlama gelen silim sözcüğü ile eş kökenlidir. )
Arapça ḥry kökünden gelen taḥarrī تحرّي z "1. güvenli bir yere sığınma, 2. bir işin peşinden ısrarla gitme, araştırma, ısrarla sorgulama" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥary "uyma, sığma, uygun olma" sözcüğünün tefeˁˁul vezni (V) masdarıdır.
Arapça yadd يدّ z "el" ve Arapça amīn أمين z "güvenli" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için yed, emin maddelerine bakınız.
Yeni Yunanca asfalía ασφαλία z "güvence, güvenlik, sigorta" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca asphalēs ασφαλης z "'düşmez', emin, güvenli, sağlam" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca sphállō σφάλλω z "düşürmek, çelmek" fiilinden an+ önekiyle türetilmiştir.
Farsça sipāriş سپارش z "emanet, teslimat" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça sipurdan, sipār- سپردن, سپار z "(bir işi veya şeyi) emanet etmek, ısmarlamak, güvenli bir yere teslim etmek" fiilinden +iş sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen apispārtan, apispār- fiilinden evrilmiştir.
Fransızca commissaire "özel bir görevle görevlendirilen kimse, özellikle güvenlik görevlisi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince commissarius "görevli" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince committere "görevlendirmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için komi maddesine bakınız.
Fransızca réassurance "ikincil sigorta" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca assurance "sigorta" sözcüğünden re+ önekiyle türetilmiştir. Bu sözcük İtalyanca assicurare "sigortalamak" fiilinden türetilmiştir. İtalyanca fiil İtalyanca sicuro "güvenli, emin" sözcüğünden ad+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sigorta maddesine bakınız.
İngilizce bodyguard "tam gövde koruması sağlayan güvenlik elemanı, koruma" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce body "gövde" ve İngilizce guard "koruma" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için body, gard maddelerine bakınız.
Venedikçe sicurtà "1. güvenlik, emniyet, 2. kaza veya kayıp ihtimaline karşı ayrılan emniyet akçesi" sözcüğünden alıntıdır. Venedikçe sözcük Latince securitas "güvenlik, emniyet" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince sēcūrus "endişesiz, kaygısız, güvenli" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince cura "endişe, dikkat, kaygı, gözkulak olma" sözcüğünden se+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kür maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 14 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.