Gril - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Gril Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Eski Türkçe yap "eğrilmemiş yün" sözcüğünden +AgU2 sonekiyle türetilmiştir. Eski Türkçe sözcük Eski Türkçe yuŋ yap sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için yap- maddesine bakınız.
Fransızca aphte "ağızda ağrılı ödem" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca ʰáphtai ἅφται z "yanık" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ʰáptō ἅπτω, ἅφ- z "dokunmak, tutmak, tutuşmak" fiilinden türetilmiştir.
Fransızca herpès "ciltte çıkan uçuk" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca ʰérpēs ἑρπης z "'sürünen', zona hastalığı, ciltte çıkan ağrılı leke" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ʰérpō ἑρπω z "sürünmek" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *serp-2 biçiminden evrilmiştir.
İtalyanca aynı anlama gelen avvocato sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince advocatus "tanık olarak mahkemeye çağrılan kimse, savunucu, avukat" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince advocare "mahkemeye çağırmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince vocare "çağırmak, bağırmak, ses etmek" fiilinden ad+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için vokal maddesine bakınız.
Türkçe sözcük, Ön ad halinde (fizik) bir dış gücün etkisi altında uzama, kısalma, eğrilme vb. biçim değişikliklerine uğradıktan sonra, etkinin kalkmasıyla eski biçimini alabilme özelliğinde olan, elastik, elastiki anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan esnek kelimesi değişik yorumlara elverişli anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.