Güşad - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Güşad Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Farsça guşād گشاد z "açma, açış" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça guşādan گشادن z "açmak" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen vişatan sözcüğünden evrilmiştir.
Farsça guşāyiş گشايش z "açıklık" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça guşādan, guşā- گشادن, گشا z "açmak" fiilinden +iş sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen vişātan, vişā- fiilinden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için gü+ maddesine bakınız.
Farsça bandguşā بندگشا z "eklem" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça band بند z "bağ, mafsal, ligament" ve Farsça guşādan, guşā- گشادن, گشا z "açmak" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için bent, küşayiş maddelerine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.