Focus - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Focus Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

İngilizce fuel oil "'yakıt yağı', kalorifer kazanlarında kullanılan bir yakıt" deyiminden alıntıdır. (NOT: İngilizce deyim İngilizce fuel "yakıt" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Fransızca aynı anlama gelen fouaille sözcüğünden alıntıdır. Eski Fransızca sözcük Geç Latince focalia "'ocaklık', a.a." sözcüğünden evrilmiştir. Geç Latince sözcük Latince focus "ocak, ateş" sözcüğünden türetilmiştir. ) İngilizce oil "yağ" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce sözcük Latince aynı anlama gelen oleum sözcüğünden alıntıdır. ) Daha fazla bilgi için fokus, oleo+ maddelerine bakınız.
Fransızca ve İngilizce bifocal "çift odaklı (gözlük)" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince bi- "iki" ve Fransızca focal "odak" sözcüklerinin bileşiğidir. Fransızca sözcük Yeni Latince focus "odak" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için bi+3, fokus maddelerine bakınız.
Fransızca foyer "1. ocak, aile ocağı, 2. tiyatroda sigara içme salonu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince focarium sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince focus "ocak, ateş" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fokus maddesine bakınız.
İspanyolca foco "odak, Che Guevara ve Régis Debray tarafından formüle edilen 'devrimci odak' teorisi" sözcüğünden alıntıdır. İspanyolca sözcük Latince focus "ocak, odak" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için fokus maddesine bakınız.
İtalyanca focaccia "külde pişmiş küçük hamur işi" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen focacia sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince focus "ocak, ateş" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fokus maddesine bakınız.
Yeni Latince focus "odak" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1604 Johannes Kepler, Alm. astronom ve matematikçi.) Latince sözcük Latince focus "ocak, ateş" sözcüğünden alıntıdır.
Bu arama sonucu toplam 6 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.