Fışkırtma - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Fışkırtma Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca éjaculation "(aniden ve keskin şekilde) fışkırtma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen eiaculatio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince iaculari "(mızrak veya ok) fırlatmak" fiilinden +tion sonekiyle ex+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince iaculum "mızrak" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince iacere, iact- "atmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için jet maddesine bakınız.
İngilizce jet "1. fıskiye, fışkırtılan şey, 2. hava püskürtme esasına dayalı uçak motoru" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce to jet "püskürtme, su fışkırtma" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca jeter "atmak" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Latince aynı anlama gelen iactare fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Latince aynı anlama gelen iacere, iact- fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *yək- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *yē- "atmak" kökünden türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 2 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.