Eyik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Eyik Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Eski Türkçe keyik sözcüğünden evrilmiştir.
Türkiye Türkçesinde gün sözcüğünden +? sonekiyle türetilmiştir.
Türkiye Türkçesinde üvey- "güvercin ve kumru gibi ötmek, göğüsten inildemek" fiilinden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. (İlk kullanımı: LO)
Farsça murġ "kuş, tavuk" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde mərəγa "kuş" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Sanskritçe mrgā मृग z "av hayvanı, geyik, bir tür büyük kuş" sözcüğü ile eş kökenlidir.
Eski Türkçe keyik sözcüğünden evrilmiştir.
Farsça marāl مرال z "dişi geyik" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Moğolca aynı anlama gelen maral sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca ve İngilizce caribou "Kanada'ya özgü bir geyik türü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Micmac aynı anlama gelen ˁalipu sözcüğünden alıntıdır.
İngilizce nubuck "dış yüzü kumlanmış deri" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce new buck "yeni geyik (derisi)" deyiminden türetilmiştir. Bu sözcük İngilizce new "yeni" (NOT: İngilizce sözcük Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *neuja- biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *new-yo- biçiminden evrilmiştir. ) ve İngilizce buck "geyik veya ceylanın erkeği" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için neo+ maddesine bakınız.
İngilizce aynı anlama gelen reindeer sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Norsça (Vikingce) hreinn "geyik" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *hraina- "'boynuzlu', geyik" biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *krei-na- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ker-1 "kafatası, boynuz" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için korna maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 9 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.