Evden - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Evden Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ˁzl kökünden gelen ˁazl عزل z "ayırma, uzaklaştırma, görevden alma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁazala عزل z "ayırdı, uzaklaştırdı" fiilinin masdarıdır.
Arapça fṣl kökünden gelen infiṣāl إنفصال z "ayrılma, bölünme, görevden ayrılma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça faṣala فصل z "ayırdı" fiilinin infiˁāl vezni (VII) masdarıdır. Daha fazla bilgi için fasıl maddesine bakınız.
Arapça ˁzl kökünden gelen maˁzūl "azledilmiş, görevden alınmış" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için azil maddesine bakınız.
Arapça mlw kökünden gelen imlāˀ إملاء z "dikte etme, yazı yazdırma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice mlē מל z "1. dolu, 2. herekeli yani sesli harfleri bildiren noktaları doldurulmuş yazı" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Aramice/Süryanice #mly מלי z "doldurma" kökünden türetilmiştir.
Türkçe sözcük, Ad halinde (toplum bilimi) ekonomik, toplumsal, siyasi sebeplerle bireylerin veya toplulukların bir ülkeden başka bir ülkeye, bir yerleşim yerinden başka bir yerleşim yerine gitme işi anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan göç kelimesi (toplum bilimi) evden eve taşınma anlamındadır. Türkmence sözcük, Ad halinde göç anlamına gelir. Türkmence dilinden alınan göç kelimesi hareket, manevra anlamındadır.
Türkçe sözcük, Ad halinde dar, küçük açıklık anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan delik kelimesi dar, küçük çukur anlamındadır. Türkçe dilinden alınan delik kelimesi Hangi evden istedilerse gittim, dama çıktım, akan delik kiremidi buldum, yerine sağlam kiremit koydum. - H. S. Tanrıöver anlamındadır. Ad sözcük, Ad halinde delik anlamına gelir. Ad dilinden alınan delik kelimesi Delik büyük, yama küçük anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 6 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.