Eto - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Eto Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca étole "1. katolik kilisesinde ayin yöneten rahibin taşıdığı göğse sarkan atkı, 2. kürkten yapılmış atkı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince stola "uzun cübbe" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen stolē στολη z sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca herpétologie veya İngilizce herpetology "sürüngenler bilimi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ʰérpeton ἕρπετον z "yerde sürünen şey, sürüngen" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca ʰérpō ἕρπω z "sürünmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için herpes, +loJi maddelerine bakınız.
Fransızca méthode "yöntem" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca méthodos μέθοδος z "'öteye giden yol', ilim yolu, araştırma yöntemi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ʰodós ὁδός z "yol" sözcüğünden meta+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için odo+ maddesine bakınız.
Fransızca rhétorique "belagat, güzel ve sanatlı konuşma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen rhetōrikē teχnē ῥετωρικη (τεχνη) z deyiminden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca rhétōr ῥέτωρ z "hatip" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wrē-tor- "konuşan" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *werə-3 "konuşmak, söylemek" kökünden türetilmiştir.
Fransızca sthétoscope "göğüs dinleme cihazı" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1819 R. Th. Hyancinthe Laënnec, Fr. hekim.) Fransızca sözcük Eski Yunanca sthétos σθέτος z "göğüs" ve Eski Yunanca skopós σκοπός z "gözeten, gözleyen" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için +skop maddesine bakınız.
Fransızca acétone "kimyada asetik asitin yanıcı ve uçucu bir türevi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince acetum "sirke" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için asetik maddesine bakınız.
Fransızca béton "çimento veya kireç harcı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince bitumen "1. akçaağaçtan elde edilen reçine, 2. genelde reçine, zift, yapıştırıcı madde" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Kelt dillerinde yazılı örneği bulunmayan *betu- "akçaağaç" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca détonateur "bomba patlatıcı cihaz, fünye" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca détonner "patlamak" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince tonare "gümbürdemek, gürlemek" fiilinden de+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *(s)tenə- "gök gürlemek" biçiminden evrilmiştir.
Fransızca détoné "sesi yanlış perdeden olan" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca tone "ses perdesi" sözcüğünden de+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ton1 maddesine bakınız.
Fransızca jeton "(kutuya) atılan şey, mekanik ödeme cihazlarında kullanılan metal bilet" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca jeter "atmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için jet maddesine bakınız.
Fransızca magnéto sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce magneto sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İngilizce magnetoelectric machine "'elektrikli mıknatıs makinesi'" deyiminden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için manyetik maddesine bakınız.
İngilizce detox "1. otomobilin zehirli gaz emisyonunu azaltma (1970), 2. bünyeyi alkol veya uyuşturucudan arıtma (1972), 3. sağlığa zararlı alışkanlıklardan arınmak için yapılan rejim (1975)" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce detoxification "zehirden arındırma" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için de+, toksik maddelerine bakınız.
İtalyanca filetto "örgü, dokuma şerit, bir et kesimi" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca filo "tel, iplik, lif" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için filament maddesine bakınız.
İtalyanca caminetto "küçük ocak" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca camino "ocak" sözcüğünün küçültme halisidir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen caminus sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için şömine maddesine bakınız.
Latince veto "'karşıyım', Roma'da halk tribun'unun senato kararına direnme yetkisine verilen ad" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince vetare "karşı çıkmak, yasaklamak" fiilinden türetilmiştir.

Notice: Undefined variable: kac_tanim_arama in /var/www/www.etimolojiturkce.com/htdocs/search.php on line 104
Bu arama sonucu toplam 15 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.