Erze - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Erze Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Farsça harze هرزه z "münasebetsiz söz" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça harz هرز z "münasebetsiz, beyhude, faydasız" sözcüğünden türetilmiştir.
Farsça larze لرزه z "titreme, sarsılma" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça aynı anlama gelen larz لرز z sözcüğünden türetilmiştir.
Farsça sar zaniş سرزنش z "başa kakma" deyiminden alıntıdır. Farsça deyim Farsça sar سر z "baş" ve Farsça zadan, zan- زدن, زن z "vurmak, çarpmak, çalmak, kakmak" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için ser, +zede maddelerine bakınız.
Farsça sabze سبزه z sözcüğünden +āt sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sebze maddesine bakınız.
Türkiye Türkçesinde geri zekâlı deyiminden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için geri, zekâ maddelerine bakınız.
Fransızca allotropie "kimyada maddenin bir halden diğerine geçmesi" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Jöns Jakob Berzelius, İsv. kimyacı (1779-1848).) Fransızca sözcük Eski Yunanca állos άλλος z "başka" ve Eski Yunanca trepō, trop- τρεπω, τροπ- z "dönmek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için alegori, tropik maddelerine bakınız.
Fransızca halogène "1. kimyada klor ve benzeri elementler grubu, 2. bu gruptan gazları kullanan lamba" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Jakob Berzelius, İsv. kimyacı (1779-1848).) Fransızca sözcük Eski Yunanca ʰáls, halo- ἁλς, ἁλο- z "tuz" (NOT: Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *sal-d- biçiminden evrilmiştir. ) ve Eski Yunanca genēs, genēt- γενης, γενητ- z "doğuran" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için salam, +jen1 maddelerine bakınız.
Yeni Latince lithium "metalik bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1808 Jöns Jakob Berzelius İsv. kimyacı.) Latince sözcük Latince lithia "lityum oksit minerali" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca líthos λίθος z "taş" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için lito+ maddesine bakınız.
Fransızca polymère veya Almanca polymer "kimyada bir molekülün zincirleme bileşiminden oluşan makromolekül" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1830 J. Jakob Berzelius, İsv. kimyacı.) Bu sözcük Eski Yunanca polýs πολύς z "çok" ve Eski Yunanca méros μέρος z "pay, kısım" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için poli+ maddesine bakınız.
Fransızca protéine "canlı organizmaların ana yapı maddesini oluşturan amino asit türü" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1838 Jöns Jakob Berzelius, İsv. kimyacı.) Fransızca sözcük Eski Yunanca proteîos προτεῖος z "birincil, asli" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca prôtos πρῶτος z "ilk, birinci" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için proto+ maddesine bakınız.
Yeni Latince selenium "bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1817 Jöns Jakob Berzelius, İsv. kimyacı.) Latince sözcük Eski Yunanca selēnē σεληνη z "ay" sözcüğünden türetilmiştir.
Venedikçe covèrta "örtü, kaplama, gemilerde ambar üstü tabanı" sözcüğünden alıntıdır. Venedikçe sözcük Venedikçe covèrzer "kaplamak, örtmek" fiilinin dr. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen cooperire fiilinden alıntıdır. Latince fiil Latince operire "kapamak" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için aperitif maddesine bakınız.
Yeni Latince thorium "bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1828 Jöns Jakob Berzelius, İsv. kimyacı.) Latince sözcük Thor "İskandinav mitolojisinde bir tanrı" özel adından türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 13 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.