Emie - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Emie Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca académie "1. bilimsel kuruluş, yüksek okul, 2. özellikle 1635'te kurulan Fransız Akademisi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca academia "bilimsel kuruluş, özellikle Marsilio Ficino'nun 1439'da Floransa'da kurduğu Platonik Akademi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca Akademía ακαδεμία z "1. Eski Atina'da bir semt, 2. Eflatun'un (Platon, MÖ 429-347) bu semtte kurduğu felsefe okulunun adı" özel adından türetilmiştir.
Fransızca anémie "kansızlık" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca ʰaîma ἁῖμα, ἁῖματ- z "kan" sözcüğünden an+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için hemo+ maddesine bakınız.
Fransızca épidémie "salgın hastalık" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca epidēmía επιδημία z "halk arasında (yayılan) şey, salgın" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca dēmos δημος z "halk" sözcüğünden epi+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için demo+ maddesine bakınız.
Fransızca hypoglycémie "kan şekeri düşüklüğü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca ʰýpo ὑπο z "eksik, düşük" ve Eski Yunanca glykýs γλυκύς z "tatlı" ve Eski Yunanca ʰaîma ἁῖμα z "kan" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için hipo+1, glikoz, hemo+ maddelerine bakınız.
Fransızca ischémie "kan dolaşımında duraklama" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen isχaimía ισχαιμία z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ísχō ίσχω z "durdurmak, tutmak" ve Eski Yunanca ʰaíma ἁῖμα z "kan" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için hemo+ maddesine bakınız.
Fransızca leucémie "kan kanseri" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca leukaemie sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1848 Virchow, Alm. tabip.) Bu sözcük Eski Yunanca leukós λευκός z "beyaz" ve Eski Yunanca ʰaima ἁῖμα z "kan" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için lökosit, hemo+ maddelerine bakınız.
Fransızca septicémie "kan zehirlenmesi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca sēptikós σηπτικός z "kokuşmuş, çürümüş" ve Eski Yunanca ʰaíma ἁῖμα z "kan" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için septik1, hemo+ maddelerine bakınız.
Fransızca premier, première "ilk, birinci" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Geç Latince aynı anlama gelen primarius sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen primus sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için prima maddesine bakınız.
Fransızca urémie "idrarda kanama" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için üre, hemo+ maddelerine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 9 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.