Elez - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Elez Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ḥalazūn حلزون z "1. salyangoz, 2. spiral" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca ʰelissón ἑλισσόν z "spiral" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ʰelíssō ἑλίσσω z "(asma filizi gibi) sarılmak, helezon şeklinde olmak" fiilinden türetilmiştir.
Arapça lḏḏ kökünden gelen talaḏḏuḏ تلذّذ z "lezzet alma, tadını çıkarma" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için lezzet maddesine bakınız.
Türkçe sözcük, Ad halinde Değişik türden hayvan veya bitkiden üremiş (hayvan veya bitki). anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan melez kelimesi Değişik ırklara sahip ana babadan doğmuş olan (kimse). anlamındadır.
Arapça hcn kökünden gelen hacīn هجين z "1. nesli bozuk, melez, soysuz, 2. tek hörgüçlü sürek devesi" sözcüğünden alıntıdır.
Arapça ḥalazūn حلزون z "1. salyangoz, 2. spiral" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca ʰelissón ἑλισσόν z "spiral" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ʰelíssō ἑλίσσω z "(asma filizi gibi) sarılmak, helezon şeklinde olmak" fiilinden türetilmiştir.
İspanyolca mulato "melez, beyaz biri ile zenci (köle)den doğma çocuk" sözcüğünden alıntıdır. İspanyolca sözcük Arapça wld kökünden gelen muwallad مولّد z "doğmuş, doğurulmuş, piç, nesebi belli olmayan çocuk" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Arapça walada "doğurdu" fiilinin tefˁîl vezni (II) mefˁuludur. Daha fazla bilgi için velet maddesine bakınız.
İngilizce boomerang "Avustralya yerlilerine özgü helezoni kesimli çubuk" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük bir Avustralya yerli dilinde bir sözcükten alıntıdır.
İngilizce screw "1. vida, 2. her türlü helezoni aygıt, gemi pervanesi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Fransızca escrove "dişi vida, civata somunu" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince scrofa "dişi domuz" sözcüğünden evrilmiştir.
Eski Türkçe yazılı örneği bulunmayan *burış- "kıvrılmak, helezoni yol almak" fiilinden +A sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için buruş- maddesine bakınız.
Fransızca hélicoptère sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1861 Gustave de Ponton d'Amécourt, Fr. mucit.) Fransızca sözcük Eski Yunanca ʰéliks ἑλιξ z "helezon" ve Eski Yunanca pterón πτερόν z "kanat" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pt-ero biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pet- "uçmak, düşmek" kökünden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için helezon, semptom maddelerine bakınız.
Fransızca hélice "helezon" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen ʰéliks ἑλιξ z sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için helezon maddesine bakınız.
Fransızca hybride veya İngilizce hybrid "melez" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen hybrida sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Yunanca ʰýbris ὑβρις z "ölçüyü aşma, küstahlık, azgınlık" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca ʰybrízō ὑβρίζω z "azmak, ölçüyü aşmak" fiilinden türetilmiştir.
Fransızca spiral "helezoni" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince spiralis sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca speíra σπείρα z "yay, helezon" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sper-2 "(ip) bükmek" biçiminden evrilmiştir.
Fransızca clémentine "bir mandalina melezi" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1902) Fransızca sözcük Clément Rodier "Cezayir'li Fransız din adamı ve botanikçi" özel adından türetilmiştir.
Fransızca métis "melez, karışık soylu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *mixticius sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince mixtus "karışık" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için miks maddesine bakınız.
Venedikçe aynı anlama gelen vida sözcüğünden alıntıdır. Venedikçe sözcük Latince vitis "asma, asma filizi, helezon" sözcüğünden alıntıdır.
Almanca strudel "1. burgaç, helezon, 2. helezon şeklinde yapılan bir hamur işi" sözcüğünden alıntıdır.
Bu arama sonucu toplam 17 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.