Diare - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Diare Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca ve İngilizce sadece bileşiklerde görülen radio+ "1. ışıma, ışın, 2. radyo" parçacığından alıntıdır. Fransızca parçacık Latince radiare "ışın saçmak, ışımak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince radius "tekerlek çubuğu, dairenin yarıçapı, bir merkezden yayılan ışın" sözcüğünden türetilmiştir.
Fransızca radiation "ışınım" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince radiare "ışıma" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için radio+ maddesine bakınız.
Fransızca radiateur "ışıma yoluyla ısıtan cihaz" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince radiator "ışıyan" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince radiare "ışımak" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için radio+ maddesine bakınız.
Yeni Latince radon "radyoaktif bir gaz" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1918 C. Schmidt, Alm. kimyacı.) Latince sözcük Latince radiare "ışımak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için radyum maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.