Darra - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Darra Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça drb kökünden gelen darrābat درّابة z "kepenk, ahşap paravan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça darb درب z "kapı, özellikle kale kapısı veya dağ geçidi" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) darbāzag "eşik, kapı, bâb" sözcüğü ile eş kökenlidir. Orta Farsça sözcük Akatça tarbāṣu "1. ağıl, avlu, 2. kral sarayı (= Alm Hof)" sözcüğünden alıntıdır.
Arapça drr kökünden gelen idrār إدرار z "1. bol süt verme, 2. (mec.) fazla işeme, idrar sürme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça darra درّ z "bolca aktı" fiilinin ifˁāl vezni (IV) masdarıdır.
Arapça ḏrr kökünden gelen ḏarrat ذرّة z "tane, tohum, partikül, felsefede atom" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḏarr ذرّ z "saçma, özellikle tohum saçma" sözcüğünün ismi merresidir. Daha fazla bilgi için ziraat maddesine bakınız.
Arapça ḏrr kökünden gelen ḏurriyyat ذرّيّة z "tohum, bir kişinin soyundan gelenler" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḏarra ذرّ z "saçtı, tohum attı" fiilinin masdarıdır. Daha fazla bilgi için zerre maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.