Dökülme - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Dökülme Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça mlw kökünden gelen imlāˀ إملاء z "dikte etme, yazı yazdırma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice mlē מל z "1. dolu, 2. herekeli yani sesli harfleri bildiren noktaları doldurulmuş yazı" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Aramice/Süryanice #mly מלי z "doldurma" kökünden türetilmiştir.
Fransızca alopécie "saçların geçici olarak dökülmesine yol açan hastalık" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen alōpēkia αλωπηκια z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca alōpēks αλωπηξ z "tilki" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *wlp-ē- biçiminden evrilmiştir.
Yeni Yunanca madarós μαδαρός z "yolunmuş, tüysüz, kel" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen madarós sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca madáō μαδάω z "yolunmak, tüyü dökülmek" fiilinden türetilmiştir.
Moğolca şagi- "dökülmek, çok şiddetli yağmur yağmak" fiili ile eş kökenlidir.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.