Colon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Colon Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca colon "kalın bağırsak" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kólon veya kōlon κόλον/κώλον z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kōl-o- "kıvrık şey" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *(s)kel-3 "kıvrılmak, kıvrım kıvrım olmak" kökünden türetilmiştir.
Fransızca colite "kalın bağırsak enfeksiyonu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca colon "kalın bağırsak" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kolon2 maddesine bakınız.
Fransızca colonne "sütun" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince columna "direk, yüksek nesne, sütun" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kol-umnā- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kel-4 "yüksek olmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ekselans maddesine bakınız.
Fransızca aynı anlama gelen colonie sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince colonia "tarım işletmesi, işlenmek üzere açılan arazi, koloni" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince colere, cult- "toprağı işlemek, ekip biçmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kʷel- "toprağı işlemek, ekip biçmek, iskân etmek" biçiminden evrilmiştir.
Fransızca eau de cologne "'Köln suyu', Köln kentinde 1709'dan itibaren Johann Maria Farina ve varisleri tarafından üretilen alkollü esans" deyiminden alıntıdır. Fransızca deyim Cologne "Almanya'da bir kent, Köln" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen Colonia Agrippinensis özel adından evrilmiştir. Bu sözcük Latince colonia "koloni" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için koloni maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.