Cave - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Cave Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca cave "mağara, şarap mahzeni" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince cavus "çukur, oyuk, boşluk, mağara" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kaw- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *keuə- "içi boşalmak veya boşaltmak" kökünden türetilmiştir.
Fransızca chlorophyle "bitkilere yeşil rengini veren madde" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1818 Pelletier ve Caventou, Fr. kimyacı.) Fransızca sözcük Fransızca chlore "yeşil" ve Fransızca phýllon "yaprak" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için klor, filiz maddelerine bakınız.
Fransızca concave "içbükey, çukur" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen concavus sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince concavare "oymak, içe doğru bükmek, çukurlaştırmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince cavare "oymak, içini boşaltmak" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kav2 maddesine bakınız.
İtalyanca gabbia "1. kafes, 2. gemide direk tepesinde bulunan gözcü kafesi, 3. direğin en tepesindeki yelken" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince cavea "kafes" sözcüğünden evrilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.