Bri - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Bri Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ibrīḳ إبريق z "sürahi" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) yazılı örneği bulunmayan *ābrīk "'su döken'" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) āb "su" ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) rēχtan "akıtmak, dökmek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için ab, rıht maddelerine bakınız.
Arapça kbrt kökünden gelen kibrīt كبريت z "kükürt" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen kebrītā veya kubritā כבריתא z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Akatça aynı anlama gelen kibrītu veya kubrītu sözcüğünden alıntıdır.
Arapça brk kökünden gelen tabrīk تبريك z "kutsama, kutlama" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça barakat بركة z "kutsanma, yücelme" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) masdarıdır. Daha fazla bilgi için bereket maddesine bakınız.
Farsça abrīşum أبريشم z "ipek, özellikle bükme ipekten yapılan dokuma" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen abrēşōm sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *upa-rēşma sözcüğünden alıntıdır. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde yazılı örneği bulunmayan *rēş- "bükmek, eğirmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için erişte maddesine bakınız.
Yeni Yunanca aprílios απρίλιος z "Nisan ayı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Latince aynı anlama gelen aprilis sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Etrüskçe Apru "Etrüsklerde bir tanrıça" sözcüğünden türetilmiştir.
Fransızca embryon "cenin" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca émbryon έμβρυον z "yavru, hamile olunan şey" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca brýō βρύω z "şişmek, kabarmak, gebe olmak" fiilinden en+ önekiyle türetilmiştir.
Fransızca hybride veya İngilizce hybrid "melez" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen hybrida sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Yunanca ʰýbris ὑβρις z "ölçüyü aşma, küstahlık, azgınlık" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca ʰybrízō ὑβρίζω z "azmak, ölçüyü aşmak" fiilinden türetilmiştir.
İngilizce briefing "kısa bilgilendirme konuşması" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce brief "1. kısa, 2. özet, kısa not, mektup" sözcüğünden +ing sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca aynı anlama gelen bref sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince brevis "kısa" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *mregh-u- biçiminden evrilmiştir.
Fransızca briquette "tuğlacık" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca brique "tuğla" sözcüğünün küçültme halisidir. Bu sözcük Holandaca bricke "kırık, kırma, tuğla" sözcüğünden alıntıdır. Holandaca sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *brekan "kırmak" fiilinden türetilmiştir. Germence fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *bhreg- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için fragman maddesine bakınız.
Fransızca brillantine "1. çok parlak bir tür ipek [esk.], 2. parlatıcı saç veya sakal yağı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca brillant "parlak, parıldayan" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca briller "parlamak" fiilinden türetilmiştir. Fransızca fiil İtalyanca aynı anlama gelen brillare fiilinden alıntıdır. Daha fazla bilgi için berilyum maddesine bakınız.
Fransızca débrayage "makine milini dişlilerden ayırma, dekuple etme, debriyaj" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca braie "mil, değirmen mili" sözcüğünden +age sonekiyle de+ önekiyle türetilmiştir.
Fransızca fabrication "imalat" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca fabriquer "imal etmek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fabrika maddesine bakınız.
Fransızca fabricateur "imalatçı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen fabricator sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince fabricare "imal etmek" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fabrika maddesine bakınız.
Fransızca colibri "arıkuşu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük O. Amerika dillerinden Karib dilinde bir sözcükten alıntıdır.
Fransızca lambris "ahşap kaplama" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince lambruscare "sarmaşık kaplama" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince lambrusca "sarmaşık" sözcüğünden türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 15 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.