Brand - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Brand Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

İtalyanca branda "asker yatağı, hamak" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca brandire "kılıç çekmek, açmak" fiilinden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir.
Fransızca phosphore "karanlıkta ışıma özelliğine sahip yanıcı bir element" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Yeni Latince aynı anlama gelen phosphorus sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1669 Brandt, Alm. simyacı.) Bu sözcük Eski Yunanca phōsphóros φωσφόρος z "1. ışık getiren, ışık veren, 2. sabah yıldızı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca phôs, phōt- φῶς, φωτ- z "ışık" ve Eski Yunanca phérō φέρω z "taşımak, getirmek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için foto+1, anafor maddelerine bakınız.
Cellophane "selülozdan elde edilen şeffaf madde" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1911 Jacques Brandenberger, İsviçr. kimyacı.) Bu sözcük Fransızca cellulose diaphane "şeffaf selüloz" deyiminden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için selüloz maddesine bakınız.
İngilizce brandy "şarabın damıtılmasıyla elde edilen içki" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Holandaca brandewijn "yakılmış şarap" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Holandaca branden "yakmak" fiilinden türetilmiştir. Holandaca fiil Germence yazılı örneği bulunmayan *brennan, brand- "yanmak" fiilinden türetilmiştir. Germence fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷher- veya *gʷhr- "yanmak" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için termo+ maddesine bakınız.
İtalyanca branda "asker yatağı, hamak" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca brandire "kılıç çekmek, açmak" fiilinden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.