Boylu - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Boylu Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca pygmée "1. Afrika'da yaşayan kısa boylu bir ırk, 2. genelde kısa boylu, cüce" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca pygmaîos πυγμαῖος z "'1 pygmē boyunda olan', cüce" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca pygmē πυγμή z "1. yumruk, 2. yumruktan dirseğe kadar olan uzunluk, arşın" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *peug- "yumruk veya değnekle vurmak" biçiminden evrilmiştir.
Türkçe sözcük, Ad halinde Gülgillerden, muşmulaya benzeyen meyvesi olan orta boylu ağaç anlamına gelir.
Türkçe dilinden alınan yerinde kelimesi Yerinde konuşmak. anlamındadır. Türkçe dilinden alınan yerinde kelimesi Binbaşı, uzun boylu, ince yapılı, uzun kır bıyıklı, yaşlı ise de gücü yerinde, her işe eli yatan bir adam.” - M. Ş. Esendal anlamındadır. Türkçe sözcük, Çekimli ad halinde yer sözcüğünün 2. ve 3. tekil şahıs sahiplik şeklinin bulunma hâli anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan yerinde kelimesi IPA: /jeɾinˈde/ anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.