Biyolog - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Biyolog Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca anaphylaxie veya Yeni Latince anaphylaxia "dokuların yabancı maddeye aşırı hassasiyeti" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1902 Portier & Rachet, Fr. biyologlar.) Bu sözcük Eski Yunanca phýlaksis φύλαξις z "koruma, korunma" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca phýlaks φύλαξ z "bekçi, korucu" sözcüğünden türetilmiştir.
Fransızca anophèle "sıtmaya neden olan sivrisinek türü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Yeni Latince anopheles sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1818 J. W. Meigen, Alm. biyolog.) Bu sözcük Eski Yunanca anophelēs ανοφελης z "zayıflatan, (kanını) kurutan" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca ophelēs οφελης z sözcüğünden an+ önekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca ophéllō οφέλλω z "güçlendirmek, kan ve can vermek, beslemek, yaramak" fiilinden türetilmiştir.
İngilizce pheromone "bir hayvan tarafından salındığında başka bir hayvanda spesifik bir tepki doğuran hormon" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1959 Peter Karlson ve Martin Lüscher, Amer. biyologlar.) İngilizce sözcük Eski Yunanca pherō φέρω z "iletmek, taşımak" ve İngilizce hormone sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için anafor maddesine bakınız.
Yeni Latince phylloxera "bir bitki hastalığı" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1868 Jules-Émile Planchon, Fr. biyolog.) Latince sözcük Eski Yunanca phýllon φύλλον z "yaprak" ve Eski Yunanca ksērós ξηρός z "kuru" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için filiz, serander maddelerine bakınız.
Fransızca gamète veya Almanca gamet "dişi veya erkek üreme hücresi" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Gregor Mendel, Avst. biyolog (1822-84).) Bu sözcük Eski Yunanca gametē γαμετη z "evlenen kız, gelin" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca gámos γάμος z "düğün" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gmə-o- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gemə- "düğün, evlenmek" kökünden türetilmiştir.
Almanca gen "canlılarda kalıtımı düzenleyen hücre birimi" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1866 Gregor Mendel, Avst. biyolog.) Almanca sözcük Eski Yunanca génos γένος z "soy, ırk, zürriyet" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için genetik maddesine bakınız.
İngilizce genome "yeni doğan organizmaya genetik olarak aktarılan bilginin tümü" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Almanca aynı anlama gelen genom sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1920 Hans Winkler, Alm. biyolog.) Bu sözcük Eski Yunanca gignomai, gen- γίγνομαι, γεν- z "doğurmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için genetik maddesine bakınız.
Fransızca mitocondrie sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce mitochondrion "hücrelerde bulunan bir organel" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Almanca Mitochondrion sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1898 Carl Benda, Alm. biyolog.) Almanca sözcük Eski Yunanca mítos µίτος z "iplik" ve Eski Yunanca χondríon χονδρίον z "tanecik" sözcüklerinin bileşiğidir. Yunanca sözcük Eski Yunanca χóndros "tane, partikül" sözcüğünün küçültme halisidir.
İngilizce ribosome "canlı hücrelerde protein üretimini düzenleyen organel" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1958 Richard B. Roberts, Amer. biyolog. ) İngilizce sözcük İngilizce ribonucleic acid "RNA" ve Eski Yunanca sōma σωμα z "gövde, madde" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için somatik maddesine bakınız.
Fransızca paléozoïque sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce paleozoic "eski hayvanlar çağı" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Adam Sedgwick, İng. biyolog (1785-1873).) Daha fazla bilgi için paleo+, zoo+ maddelerine bakınız.
Botox "botulinum toxin-A maddesinin ticari adı" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1989 Allergan Corp., ABD ilaç firması.) Bu sözcük İngilizce botulinum toxin deyiminden alıntıdır. Bu sözcük Yeni Latince botulinum "botulizme yol açan bakteri" (İlk kullanımı: 1895 Emile Van Ermengem, Alm. biyolog.) (NOT: Latince sözcük Yeni Latince botulismus "şarküteri ürünlerinin bozulmasına yol açan bir bakteri enfeksiyonu" sözcüğünden türetilmiştir. (İlk kullanımı: 1870 Justinus Kerner, Alm. tabip.) Latince sözcük Latince botulus "sosis" sözcüğünden türetilmiştir. ) ve İngilizce toxin "zehir" sözcüklerinin bileşiğidir.
Bu arama sonucu toplam 11 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.