Beslen - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Beslen Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Türkçe sözcük, Ad halinde beslenmek işi anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan beslenme kelimesi vücut için gerekli besin maddelerinin alımı anlamındadır.
Arapça sḳy kökünden gelen istisḳāˀ إستسقاء z "1. susama, 2. beslenme bozukluğu veya sirozdan ötürü karnın su dolması" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça saḳā سقا z "su verme, sulama" fiilinin istifˁāl vezni (X) masdarıdır. Daha fazla bilgi için saki maddesine bakınız.
Fransızca atrophie "gelişemeyip büzülme, dumura uğrama" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen atropheía ατροφεία z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca tréphō, troph- τρέφω, τροφ- z "beslemek, beslenmek" fiilinden an+ önekiyle türetilmiştir.
İngilizce dystrophy "1. kötü beslenme, 2. bir organın dolaşım yetersizliğinden ötürü beslenemeyip büzüşmesi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Yunanca dys- δυς z "kötü" ve Eski Yunanca trophía τροφία z "beslenme" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için dys+, atrofi maddelerine bakınız.
Fransızca diète "beslenme rejimi, perhiz" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca díaita δίαιτα z "beslenme veya yaşam tarzı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca diaitáō διαιτάω z "belli bir tarzda beslemek, belli bir yaşam tarzı gütmek" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca aitía αιτία z "amaç, sebep, kasıt" sözcüğünden dia+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için etiyoloji maddesine bakınız.
Farsça samandar سامندر/سمندر z "ateşten beslendiği söylenen efsane yaratığı" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen salamándra σαλαμάνδρα z sözcüğü ile eş kökenlidir.
Fransızca carnivore "etobur" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen carnivorus sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince caro, carn- "et" ve Latince vorare "oburca yemek, beslenmek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için karnaval maddesine bakınız.
İngilizce pet "1. sevgili, şımartılan yaratık, 2. evde beslenen hayvan" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Kelt dillerinde bir sözcükten alıntıdır.
Türkçe sözcük, Ad halinde beslenmek işi anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan beslenme kelimesi vücut için gerekli besin maddelerinin alımı anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 9 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.