Berh - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Berh Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Farsça bār χāne بارخانه z "yüklük, depo, eşya ile dolu ev" deyiminden alıntıdır. Farsça deyim Farsça bār بار z "yük" (NOT: Bu sözcük Farsça burdan, bar- بردن, بر z "taşımak, getirmek" fiilinden türetilmiştir. ) ve Farsça χāne خانه z "ev" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için +ber, hane maddelerine bakınız.
Farsça barhavā برهوا z "havaya, hava-yukarı" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça havā هوا z sözcüğünden ber+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için hava maddesine bakınız.
Farsça barχʷardār برخوردار z "nasipli" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça barχʷardan برخوردن z "faydalanmak, nimete kavuşmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Farsça bar "meyve, ürün" ve Farsça χʷardan, χʷur- خوردن, خور z "yemek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için +ber, +hor maddelerine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.