Berce - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Berce Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça zabarcad زبرجد z "zümrüt veya topaz" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen zmargadā זמרגדא z sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen smáragdos σμάραγδος z sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Yunanca sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen marakata मरकत z sözcüğünden alıntıdır.
Farsça barcaste برجسته z "yükseğe sıçrayan, (mec.) öne çıkan" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça barcastan برجستن z "yukarı sıçramak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Farsça castan "sıçramak, seğirmek" fiilinden ber+ önekiyle türetilmiştir.
Yeni Yunanca smarída veya smaragdinós σμαρίδα/σμαραγδινός z "zümrüt balığı, spicara smaris" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca smáragdos σμάραγδος z "zümrüt" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Aramice/Süryanice zmargādā זמרגדא z sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için zebercet maddesine bakınız.
Farsça zumrūd زمرود z "zümrüt" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen zmaragdā זמרגדא z sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için zebercet maddesine bakınız.
Fransızca topaze "yeşil veya sarı renkli bir mücevher, zeberced" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen tópazos veya topázion τόπαζος/τοπάζιον z sözcüğünden alıntıdır.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.