Benli - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Benli Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ˀanānīyat أنانيّة z "benlik, bencillik" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˀanā أنا z "ben" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için enayi maddesine bakınız.
Arapça anfus أنفُس z "nefsler" sözcüğünden türetilmiştir. Arapça sözcük Arapça nfs kökünden gelen nafs "benlik, özne" sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için nefis1 maddesine bakınız.
Arapça nfs kökünden gelen nafs نفس z "1. ruh, benlik, kimlik, can, kişi, 2. felsefede ruhun maddeye yönelen veya hayvani düzeyi (appetitus veya spiritus appetens)" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça nafasa "nefes aldı" fiilinin masdarıdır. Daha fazla bilgi için nefes maddesine bakınız.
Arapça mlw kökünden gelen imlāˀ إملاء z "dikte etme, yazı yazdırma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice mlē מל z "1. dolu, 2. herekeli yani sesli harfleri bildiren noktaları doldurulmuş yazı" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Aramice/Süryanice #mly מלי z "doldurma" kökünden türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.