Beliren - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Beliren Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ˁalāˀimu-s-samāˀ علائم السماء z "gökte beliren alametler" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁalāˀim علائم z "işaretler, alametler" (NOT: Bu sözcük Arapça ˁlm kökünden gelen ˁalāmat علامة z "işaret, alamet" sözcüğünün çoğuludur. ) ve Arapça samāˀ سماء z "gök" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için alamet, sema1 maddelerine bakınız.
Arapça rˁm kökünden gelen ruˁām رعام z "kanlı burun akıntısıyla beliren bir hayvan hastalığı, malleus" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca rheûma ῥεῦμα z "akıntı, azellikle göz veya burun akıntısı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca rhéō ῥέω z "akmak" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir.
Fransızca tétanos "yüz kaslarının istem dışı kasılmasıyla beliren bulaşıcı hastalık" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca tétanos τέτανος z "gergin, kasılmış" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca teínō, ton- τείνω, τον- z "germek, kasmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tansiyon maddesine bakınız.
İngilizce candidiasis "ciltte beyaz leke şeklinde beliren mantar hastalığı, pamukçuk" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince candidus "beyaz" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince candēre "ışımak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kandil maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.