Beklenmedik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Beklenmedik Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ˁrḍ kökünden gelen ˁāriḍat عارضة z "1. arız olan şey, sakatlık, beklenmedik engel, 2. felsefede bir varlığın özüne ait olmayıp dış etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan şey, accidens" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁaraḍa عرض z "yoluna çıktı, belirdi" fiilinin failidir. Daha fazla bilgi için arz1 maddesine bakınız.
Arapça ḳḍy kökünden gelen ḳaḍāˀ قضاء z "1. yargılama, 2. yargı, özellikle tanrısal yargı, kader, kısmet, ölüm, beklenmedik ölüm" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳaḍā قضا z "yargıladı, hüküm verdi" fiilinin masdarıdır.
Fransızca épiphanie "ani ve beklenmedik manevi aydınlanma" veya İngilizce epiphany "1. İsa'nın tanrısal kimliğiyle üç krallara görünmesi hadisesi ve bu hadiseyi kutlayan yortu, 2. ani ve beklenmedik manevi aydınlanma" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca epiphaneia επιφανεια z "zuhur, aydınlanma, özellikle bir tanrının insanlara görünmesi" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca epiphaínō επιφαίνω z "birden görünme, aydınlanma, zuhur etme" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca phaínō φαίνω z "ışımak, aydınlanmak" fiilinden epi+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fantezi maddesine bakınız.
Fransızca force majeure "daha büyük güç, bir sözleşmenin yürürlüğünü engelleyen beklenmedik durum" deyiminden alıntıdır. Daha fazla bilgi için fors, majör maddelerine bakınız.
Fransızca surprise "1. olağanüstü vergi [esk.], 2. epilepsi [esk.], 3. beklenmedik rastlantı, uğrantı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca surprendre "üstüne gelme, uğrama" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca prendre, pris- "tutma" sözcüğünden super+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için priz maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.