Baslama - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Baslama Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça mlw kökünden gelen imlāˀ إملاء z "dikte etme, yazı yazdırma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice mlē מל z "1. dolu, 2. herekeli yani sesli harfleri bildiren noktaları doldurulmuş yazı" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Aramice/Süryanice #mly מלי z "doldurma" kökünden türetilmiştir.
Arapça bdA kökünden gelen bidāˀat بداءة z "başlama, başlangıç" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça badaˀa بدء z "başladı, yeniledi" fiilinin masdarıdır.
Arapça Anf kökünden gelen istiˀnāf إستئناف z "yeniden başlama, baştan alma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ānif آنف z "önceki, önde giden" sözcüğünün istifˁāl vezni (X) masdarıdır. Bu sözcük Arapça ˀanf أنف z "burun" sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için enfiye maddesine bakınız.
Arapça bdA kökünden gelen mabdaˀ مبداء z "başlama yeri, orijin, köken" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça badˀ بدء z "başlama" sözcüğünün ismi zaman ve mekânıdır. Daha fazla bilgi için bidayet maddesine bakınız.
Arapça ftḥ kökünden gelen istiftāḥ إستفتاح z "bir işe başlama, işe başlama duası" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. Arapça sözcük Arapça fatḥ فتح z "açma" sözcüğünün istifˁāl vezni (X) masdarıdır. Daha fazla bilgi için fetih maddesine bakınız.
Fransızca +archie veya İngilizce sadece bileşiklerde görülen +archy "yönetim, iktidar" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca arχeía αρχεία z "önderlik, egemenlik" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca arχē αρχός z "baş, önder, egemen" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca arχō αρχώ z "başlamak, ilk olmak, baş olmak" fiilinden türetilmiştir.
Fransızca initiative "girişim, öncülük" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca initier "başlamak, önayak olmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için inisiye maddesine bakınız.
Fransızca origine "başlangıç, köken, asıl" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince origo, origin- "başlangıç, doğum yeri" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince oriri "(güneş) doğmak, çıkmak, başlamak" fiilinden türetilmiştir.
İngilizce start "başlama" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce to start "başlamak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *stertan "ani ve sert hareket yapmak, seğirtmek" biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ster-1 "sert" biçiminden evrilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 9 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.