Başına Buyruk - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Başına Buyruk Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça bdd kökünden gelen istibdād إستبداد z "başına buyrukluk, kural tanımazlık, bağımsızlık" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça badd بدّ z "saçma, dağıtma" sözcüğünün istifˁāl vezni (X) masdarıdır.
Arapça bdd kökünden gelen mustabidd مستبدّ z "başına buyruk yönetici, despot, tiran " sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça istibdād إستبداد z "başına buyruk olma, keyfince yönetme" sözcüğünün istifˁāl vezni (X) failidir. Daha fazla bilgi için istibdat maddesine bakınız.
Fransızca satrape "başına buyruk bölge yöneticisi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca sátrapēs σάτραπης z "Pers krallığında eyalet valisi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Farsça χşathrapā "şehriban, Pers krallığında eyalet valisi" sözcüğünden alıntıdır. Eski Farsça sözcük Eski Farsça χşathra "krallık, beylik" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için şehir1 maddesine bakınız.
Fransızca autarchie "özyönetim, başına buyruk olma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen autarχeía αυταρχεία z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca autós αυτός z "kendi" ve Eski Yunanca arχeía αρχεία z "egemenlik" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için oto+1, +arşi maddelerine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.