Atardamar - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Atardamar Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca aorte "ana atardamar" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aortē αορτη z "yukarı çıkan" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Bugünkü anlamda Aristoteles (MÖ 384-322).) Bu sözcük Eski Yunanca aeírō, aer- αείρω, αερ- z "kaldırmak, yukarı çıkarmak" fiilinin dişil (müennes, feminine) halidir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wer-2 "kaldırmak" biçiminden evrilmiştir.
Fransızca artère "damar, özellikle atardamar" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca artēría αρτηρία z "atardamar" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wer-2 "kaldırmak, yukarı çıkarmak" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için aort maddesine bakınız.
Fransızca artériosclérose "damar sertleşmesi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca artēría αρτηρία z "atardamar" ve Eski Yunanca sklērósis σκληρόςις z "sertleşme" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için arter maddesine bakınız.
Fransızca coronaire "1. taca ilişkin, 2. kalbi besleyen ana atardamara ilişkin" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince corona "taç" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kuron maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.