Aska - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Aska Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça crr kökünden gelen carr جرّ z "çekme" ve Arapça as̠ḳāl أثقال z "ağırlıklar, yükler" sözcüklerinin bileşiğidir. Bu sözcük Arapça s̠ḳl kökünden gelen s̠iḳlat ثقلة z "ağırlık" sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için cer, sıklet maddelerine bakınız.
Arapça χalāṣ خلاص z "kurtuluş, kurtarma" ve Farsça kār كار z "eden" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için halas, +kâr maddelerine bakınız.
Arapça sχr kökünden gelen masχarat مسخرة z "1. şaklabanlık, kepazelik, karnaval, 2. gülünç, soytarı, kepaze" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça saχira سخر z "güldü, alay etti" fiilinin ismi merresidir.
Yeni Yunanca pasχália πασχάλια z "paskalya kutlamaları" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca pásχa πάσχα z "paskalya, İsa'nın çarmıha gerildikten sonra dirilişini kutlayan yortu" sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük Aramice/Süryanice pasχā פסחא z veya İbranice psχ kökünden gelen pesaχ פסח z "1. esirgeme, bağışlama, bir borç veya yükümlülüğü affetme, 2. İbrahim'in oğlu İshak'ın esirgenmesi ve bu olayı kutlayan bayramın adı" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için fesih maddesine bakınız.
Macarca palack "şişe, matara" sözcüğünden alıntıdır. Macarca sözcük Eski Yüksek Almanca aynı anlama gelen flaska sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcüğün kökeni belirsizdir.
Eski Türkçe baş sözcüğünden +? sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için baş maddesine bakınız.
İtalyanca cascare κασκαρίκα z "düşmek, tuzağa düşmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kasko maddesine bakınız.
İtalyanca caciocavallo "'at peyniri', kaşar peynirine benzeyen Güney İtalya'ya özgü bir tür peynir" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca cacio "peynir" (NOT: Bu sözcük Latince aynı anlama gelen caseus veya caseum sözcüğünden evrilmiştir. ) ve İtalyanca cavallo "at" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için kavalye maddesine bakınız.
Rusça kazáska "Kazak kızı, Kazak dansı" sözcüğünden alıntıdır. Rusça sözcük Kazak "Güney Rusya akıncılarına verilen ad" özel adından türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kazak1 maddesine bakınız.
Türkçe baş sözcüğünden +kA sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için baş maddesine bakınız.
Türkçe şaş- fiilinden +oz sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için şaş- maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 11 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.