Ariya - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ariya Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça cry kökünden gelen cāriyat جارية z "1. genç kız, 2. hizmetçi, dişi köle" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça carā جرا z "aktı, koştu" fiilinin fail dişil (müennes, feminine) halidir. Daha fazla bilgi için cereyan maddesine bakınız.
İngilizce check-up "kontrol, baştan aşağı gözden geçirme" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce to check "1. satrançta şah hamlesi [xiv], 2. denetlemek, kontrol etmek [xvi]" (NOT: Bu sözcük Eski Fransızca échec veya chec "satrançta şah, satranç oynu" sözcüğünden alıntıdır. Eski Fransızca sözcük Farsça şāh شاه z "hükümdar" sözcüğünden alıntıdır. ) ve İngilizce up "aşağıdan yukarıya hareket bildiren edat" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için şah, upload maddelerine bakınız.
İngilizce fifty fifty "yüzde elli elli, yarı yarıya" deyiminden alıntıdır. İngilizce deyim Eski İngilizce fīftig "elli" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *fimf "beş" biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *penkʷe biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için penç maddesine bakınız.
Eski Türkçe ana sözcüğünden evrilmiştir. Eski Türkçe sözcük bebek sözüünden türetilmiştir.
Türkçe egin "mafsal" sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için eğin maddesine bakınız.
Türkmence sözcük, Ad halinde Sarıya çalan açık kahverengi; bej, kumral anlamına gelir. İtalyanca sözcük, Ad halinde mela sözcüğünün çoğulu → elmalar anlamına gelir. Ad sözcük, Ad halinde bal anlamına gelir.
Bu arama sonucu toplam 6 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.