Arg - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Arg Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ġrġr kökünden gelen aynı anlama gelen ġarġarat غرغرة z sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ġarġara غرغر z fiilinin murabba (dörtlü) masdarıdır.
Farsça ḳarārgāh قرارگاه z "konak" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Arapça ḳarār قرار z "durma" ve Farsça gāh گاه z "yer, makam" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için karar, +gâh maddelerine bakınız.
Fransızca oléomargarine veya margarine "margarik asitten elde edilen yapay tereyağı" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1869 Hippolyte Mège-Mouriés, Fr. kimyacı.) Fransızca sözcük Fransızca acide margarique "inci şeklindeki kristalleri olan bir yağ asidi" deyiminden türetilmiştir. (İlk kullanımı: 1813 Michel Eugène Chevreul, Fr. kimyacı.) Bu sözcük Eski Yunanca margarítēs μαργαρίτης z "inci" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen margānītā מרגניתא z sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için mercan maddesine bakınız.
Ana Türkçe yazılı örneği bulunmayan *hār- fiilinden evrilmiştir.
Eski Türkçe yazılı örneği bulunmayan *arka- "peşinden gitmek" fiilinden +Iç sonekiyle türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için arka maddesine bakınız.
Eski Türkçe karga sözcüğünden evrilmiştir.
Eski Türkçe karğı veya karğu sözcüğünden evrilmiştir.
Eski Türkçe karga- "lanetlemek, aleyhine dua etmek" fiilinden +Iş sonekiyle türetilmiştir.
Eski Türkçe yarğu sözcüğünden evrilmiştir. Eski Türkçe sözcük Eski Türkçe yar- "kesmek, karar vermek" fiilinden +gU sonekiyle türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için yar- maddesine bakınız.
Yeni Latince argon "asal bir gaz" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1894 Lord Rayleigh & William Ramsay, İng kimyacılar.) Latince sözcük Eski Yunanca argós αργός z "tembel, eylemsiz, çalışmaz" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca érgon έργον z "iş" sözcüğünden an+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için erg maddesine bakınız.
Fransızca marguerite "papatya" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca margarítēs μαργαρίτης z "inci" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için margarin maddesine bakınız.
Yeni Yunanca ve Eski Yunanca sargós σαργός z "karagöze benzer bir balık, sargus vulgaris" sözcüğünden alıntıdır.
Yeni Yunanca zargána ζαργάνα z "ince ve uzun bir balık, belone belone" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca sargînos σαργῖνος z "sürü halinde gezen bir balık, belki sardalya" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Eski Yunanca sárgos σάργος z "başka tür bir balık" sözcüğü ile eş kökenli olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için sargos maddesine bakınız.
Farsça kāhgil كاهگل z "saman ve çamurla yapılan harç" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça kāh veya kah كاه/كه z "saman" ve Farsça gil گل z "çamur" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için kehribar, kil maddelerine bakınız.
Farsça nārgīla veya nārgīl نارگيله/نارگيل z "1. hindistan cevizi, 2. tütün içmekte kullanılan içi su dolu kap" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) anārgēl "hindistan cevizi ağacı ve meyvesi" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen nārīkela नारीकेल z sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için nar1 maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 15 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.