Anahta - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Anahta Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Yeni Yunanca aniχtēri ανοιχτηρι z "açkı, açacak" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen anoíktēr ανοίκτηρ z sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca anoígō ανοίγω z "açmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca aynı anlama gelen oígō οίγω z fiilinden ana+ önekiyle türetilmiştir.
Arapça ftḥ kökünden gelen miftāḥ مفتاح z "açkı, anahtar" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça fataḥa فتح z "açtı" fiilinin alet adıdır. Daha fazla bilgi için fetih maddesine bakınız.
Farsça kilīd veya kelīd كليد z "anahtar" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kleïs, kleid- κλεïς, κλειδ- z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca kleíō κλείω z "kapatmak, kapalı olmak, örtmek" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *klāu- biçiminden evrilmiştir.
Fransızca clavecin "klavyeli bir çalgı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca clavicembalo "'tuşlu çembalo', klavsen" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince clavis "tuş, anahtar" ve Latince cymbalum "bir tür vurmalı çalgı, zil" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için kle, çembalo maddelerine bakınız.
Fransızca clavier "anahtar takımı, piyano ve org gibi çalgıların tuş takımı, daktilo tuş takımı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince clavarium sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için kle maddesine bakınız.
Fransızca clé "1. kilit, 2. güreşte bir oyun" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince clavis "kilit, anahtar" sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için kilit maddesine bakınız.
Fransızca commutateur "1. değiştokuş eden, 2. iki yönlü elektrik anahtarı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen commutator sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince commutare "başkasıyla değiştirmek" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince mutare "değiştirmek" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için mütasyon maddesine bakınız.
Venedikçe giavéta "anahtarcık" sözcüğünden alıntıdır. Venedikçe sözcük Venedikçe giàve "anahtar" sözcüğünün küçültme halisidir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen clavis sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kilit maddesine bakınız.
Türkçe sözcük, Ad halinde İşlemeyen kilitleri açma, kilide ve anahtar numunesine göre anahtar yapma, kilit montajı, bakım ve onarım işlemlerini yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişi anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan çilingir kelimesi anahtarcı anlamındadır. Ad sözcük, Ad halinde çilingir anlamına gelir. Ad dilinden alınan çilingir kelimesi Farsça chilingar anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 9 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.